Omexom söker Lageransvarig

Gillar du att arbeta operativt på lager, samtidigt som du är van vid att hålla ordning och effektivisera? Är du lika vass på att ratta det administrativa som att köra truck, lastbil och kranbil? Vill du ingå i ett starkt team i en framtidsbransch? Då är rollen som lageransvarig för vårt lager i Bredäng rätt för dig!

Vad innebär rollen som Lageransvarig?

Vi på Omexom Projekt Stockholm erbjuder våra kunder projektering och byggnation av leveranssäkra nät för en trygg och säker strömförsörjning. Hos oss får du forma din roll i en stark och framgångsrik projektorganisation där din insats bidrar till ett optimalt flöde av material. Du ansvarar för lagerverksamheten för projektverksamheten i Stockholm och säkerställer att arbetet sker på ett effektivt och välorganiserat sätt. Du ansvarar för att förbättra strukturen och kontrollen i lagret samtidigt som du arbetar operativt i den dagliga lagerverksamheten. Du samarbetar med din erfarna och pålitliga medarbetare och har nära kontakt med projektledare och underentreprenörer. Tjänsten är placerad vid vårt lager i Bredäng.

Dina arbetsuppgifter består av:

 • Lastning och lossning av ankommande/avgående gods
 • Ansvara för att godsmottagning och tillhörande dokumentation sker enligt gällande instruktion
 • Ansvara för emballering, utleverans och returgodshantering
 • Hålla inventarielistor med material
 • Hantering av fakturor och lagrets ekonomi
 • Kemikaliehantering
 • Maskinunderhåll
 • Koordinera besiktningar av verktyg och maskiner

Vem är du?

Vi söker dig som antingen har en motsvarande roll inom lager och logistik eller vill utvecklas till lageransvarig. Du motiveras av att arbeta operativt på lagret, samtidigt som du vill driva effektiviseringar och förbättringsprojekt. Erfarenhet inom mekanik och elkraftsbranschen är önskvärt, men inget krav.

Som person är du välorganiserad och strukturerad, samtidigt som du är driven och förändringsbenägen. Du är en lyhörd lagspelare som säkerställer kvalitet och effektivitet i arbetet.

Du har

 • BE-kort
 • Lastbilskort & kranbilserfarenhet
 • Truckkort
 • God administrativ förmåga
 • Goda datorkunskaper
 • God svenska i tal och skrift

Hur ansöker du?

Vi välkomnar din ansökan senast den 30 januari. Tjänsten kan komma att tillsättas före ansökningstidens utgång, så vänta inte med din ansökan. Uppfyller du kravprofilen och vill veta mer om tjänsten? Då kontaktar du Gruppchef Sebastian Andersson på 070-693 07 23 eller sebastian.andersson@omexom.com. För frågor gällande rekryteringsprocessen kan du kontakta Eva Bergquist, Talent Acquisition Lead på 070-406 46 36 eller eva.bergquist@omexom.com. Vi har ledigt under perioden 23/12-2/1.

Vad erbjuder vi?

Vi är hjälpsamma, yrkesskickliga och leveransfokuserade.

På Omexom är en kollega alltid nära och vi har roligt tillsammans. Medarbetarna har förtroende för den egna och kollegornas kompetens. Det är en förutsättning för den frihet och det ansvar som medarbetarna har och förväntas ta. Det skapar bra team och glädje i arbetet. Ingen dag är den andra lik och variationen i arbetet gör att individen behöver och får utveckling för att möta framtiden.

 • Vi erbjuder spännande karriärmöjligheter, marknadsmässiga löner, konkurrenskraftiga förmåner, förmånligt aktieägarprogram och kollektivavtal.
 • Vi tror på en balans mellan arbete och fritid. Därför erbjuder vi arbetstidsförkortning och flexibla arbetstider.
 • Hos oss har du kollegor och ledare som ger dig feedback och stöttar dig i din utveckling.
 • Vi är en del av en stark och växande global koncern som satsar på oss och vår verksamhet. Det ger oss möjligheter att utveckla verksamheten och förverkliga våra drömmar.

Vill du veta mer om oss?

Gör energiskiftet möjligt!

Omexom är VINCI Energies varumärke för tjänster genom hela värdekedjan inom energidistribution. 200 av VINCI Energies företag använder i dag Omexom som varumärke. Merparten av dessa bolag finns i Europa, men även i Nya Zeeland, Mocambique och i Brasilien. Omexom finns representerat i 32 länder och växer stadigt. Total omsättning för Omexom är över 30 miljarder SEK (2018). Den 21 januari 2019 blev Infratek i Sverige, Norge och Finland samt Eitech Engineering Omexom. (http://www.omexom.se/).

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Våra orter

Stockholm

Västberga Allé 36B
126 30 Hägersten Vägbeskrivning sverige@omexom.com 0771-222324

Jobbar du redan på Omexom Sweden?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor